MUTLU MÜŞTERİ HATTI :

+90 0216 632 00 39

SUNUCU DESTEK HİZMETİ

Sunucu Yönetiminde Profesyonel Destek

TEKNİK DESTEK SEVİYELERİ

Giriş Seviye Teknik Destek (SLA - 1)

Giriş seviyesi teknik destek hizmetlerinde sunucunun bütün yönetimi ve takibi müşterilerimiz tarafından sağlanmaktadır. Şirketimiz sunucu yönetim konusunda destek vermez. Giriş seviyesi teknik destek \‘de işletim sistemi bakım, güncelleme ve panel yazılım destekleri ücretli olarak sağlanmaktadır. Aylık 1 saat ücretsiz IP KVM kullanabilirler. Reboot talepleri ücretsizdir.


Orta Seviye Teknik Destek (SLA - 2)

Orta Seviye teknik destek hizmetinde aylık bir defa ücretsiz işletim sistemi ve panel kurulumu dahildir. Aylık 3 saat ücretsiz IP KVM kullanma imkanı mevcuttur. Müşterinin birden fazla sunucusu var ise istediği bir adet sunucusunun mail, dns ve web portları takip edilmektedir. Reboot talepleri ücretsizdir.


Üst Seviye Teknik Destek (SLA - 3)

Üst seviye teknik destek hizmetinde müşterinin özel yazılımlar hariç bütün gereksinimleri şirketimiz tarafından karşılanmaktadır. Bu seviyede müşteriye özel çözümler, özel hizmetler verilmektedir. Sunucu donanımsal arızalarda anında teknik destek çalışanlarımızdan yetkili birisi veri merkezinde sunucuda gerekli işlemleri gerçekleştirebilirler.

Bilgi Edinin

SIKÇA SORULAN SORULAR

Sunucu Destek çözümlerimiz hakkında en çok merak edilen sorular ve cevapları aşağıda bulabilirsiniz

Sunucu destek hizmeti, sunucuların düzgün çalışmasını sağlamak, sorunları çözmek ve performanslarını optimize etmek için sunulan bir hizmettir. İşletmelerin sürekli çalışan sunucularına güvenilir bir şekilde erişmelerini sağlar.

Sunucu destek hizmeti genellikle uzaktan erişim yoluyla sunulur. Bu hizmet, sunucuların bakımı, güvenliği, yedeklemesi ve performans izlemesi gibi çeşitli alanlarda destek sağlar.

Sunucu destek hizmeti almanın avantajları arasında artan güvenlik, kesintisiz performans, hızlı sorun giderme ve iş sürekliliğinin sağlanması bulunur.

Sunucu destek hizmeti genellikle telefon, e-posta veya canlı sohbet gibi çeşitli iletişim kanalları aracılığıyla sunulur.

Sunucu destek hizmetinin maliyetleri, sunulan hizmetlerin kapsamına, sunucu sayısına ve destek taleplerinin sıklığına bağlı olarak değişir. Genellikle aylık veya yıllık abonelikler şeklinde sunulur ve çeşitli paket seçenekleri bulunabilir.